Léto bez starostí, aneb 6 rad, jak neztratit klid a užít si dovolenou
Na dovolenou se často těšíme celé týdny dopředu. Abychom si ji pořádně užili, snažíme se všechno co nejlépe připravit a naplánovat, ale všichni dobře víme, že nikdy nejde všechno podle našich představ. Nemusíte se ale ničeho bát! Oslovili jsme odborníky a poradíme vám, jak zachovat klidnou hlavu a nenechat si dovolenou zkazit nečekanou událostí.
1. Ztracený kufr? Nenechte se tím rozhodit!
Ten příběh zná asi každý. Člověk letí na dovolenou do Itálie, kufry ale místo toho skončí ve Španělsku. Všichni samozřejmě doufáme, že právě nám se to nestane, ale ne všechno se bohužel řídí podle našich přání. Co tedy dělat, pokud na dovolené z jakéhokoli důvodu přijdeme o zavazadla či doklady?
Nejdůležitější je nepropadat panice a vyhledat pomoc. „V případě ztráty, odcizení nebo znehodnocení cestovního pasu je nutno záležitost ohlásit místní policii a následně se dostavit na český zastupitelský úřad za účelem vystavení náhradního cestovního dokladu,“ radí na svých stránkách Ministerstvo zahraničních věcí.
Pokud jste si zavazadla nezapomněli připojistit v rámci cestovního pojištění, můžete se kromě policie a úřadů obrátit rovněž na asistenční službu. Ta vám pomůže i ve velmi složitých případech, jako je třeba ten, se kterým se setkali operátoři ČSOB Pojišťovny. „Ke kuriózní situaci došlo při cestě klienta z hotelu na ostrově na Hawaii na letiště lodním taxi. Do taxi tehdy narazila rybářská loď a při střetu spadl klient i se všemi kufry do moře. Klient byl naštěstí z vody bez újmy vyloven, což se bohužel nedalo říct o jeho kufrech,“ vypráví Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny. „Kdyby tehdy klient neměl sjednané pojištění, zůstal by v cizí zemi bez zavazadel i bez dokumentů. Naštěstí však pojištění sjednané měl, proto jsme mu uhradili utopené věci a pomohli rovněž s vyřízením náhradních dokladů,“ uzavírá Milata.
2. Únava za volantem? Nebojte se dát si pauzu
Nikdy si nemůžeme naplánovat všechno a někdy jdou věci úplně jinak, než jsme čekali. Zvláště se to týká samotné cesty, která bývá nejnáročnější částí dovolené, zejména pro řidiče, kteří se na dovolenou vydali autem. Pokud vás za volantem přepadne únava, rozhodně se nedoporučuje spoléhat na podpůrné nápoje jako je káva či energy drinky. Ty totiž únavu nezaženou, ale pouze odsunou a ona se později dostaví v ještě větší míře. Namísto toho si dopřejte pravidelný odpočinek.
„Doporučuji krátké, ale zato pravidelné pauzy, nejlépe po dvou hodinách strávených za volantem,“ radí Libor Budina, manažer Road Safety v Autoklubu ČR, jak předejít nepříjemným situacím. „Rozhodně by si řidiči neměli říkat, do cíle chybí už jen 30 km, to už nějak dojedu. Nejvíce nehod je totiž právě na těchto posledních kilometrech,“ dodává Budina.
3. Na dovolené k doktorovi? Bez pojistky se může účet za „běžné“ problémy vyšplhat až k několika tisícům
Onemocnět na dovolené, to je opravdová smůla. Nikdo si nepřeje strávit svoje vytoužené volno v posteli nebo dokonce v nemocnici. Platí především pravidlo, že bychom se na dovolené měli snažit nemoci či úrazu hlavně za každou cenu vyhnout. „Je důležité vzít v úvahu svůj aktuální zdravotní stav či užívání léků. Doporučujeme se před cestou poradit se svým praktickým lékařem,“ poznamenává Simona Fischerová, členka představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR. Je přece lepší dovolenou o týden posunout než ji celou promarodit.
Nesmíte také zapomenout sjednat si před cestou do zahraničí cestovní pojištění, upozorňuje Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR. „Lidé by rozhodně neměli spoléhat na to, že se jim nic nestane. I při drobných obtížích je velkou výhodou mít uzavřeno cestovní pojištění pro léčebné výlohy. Nejenže tím lze předejít finančním nákladům, ale hlavně lze využít asistenčních služeb, které zajistí bezproblémové ošetření,“ vysvětluje Friedrich.
Zmíněné finanční náklady ostatně také nemusí být zrovna zanedbatelné. I běžné ambulantní ošetření v zahraničí stojí podle údajů ČSOB Pojišťovny několik tisíc. Například hned na sousedním Slovensku vás návštěva doktora vyjde v průměru na 4 579 korun. Ještě více pak pochopitelně stojí lékařská pomoc v dalších oblíbených letních destinacích – třeba v Itálii stojí běžné ošetření i přes šest a půl tisíce a v Rakousku v průměru dokonce 8 854 korun. Vůbec nejdražší z populárních letních destinací je ale lékařská péče v Turecku. Kdo cestuje do této země bez pojištění, riskuje, že zaplatí přes 9 000 korun.
4. Před tím, než nasednete do auta, si zkontrolujte svou pojistku.
Pojistné události za hranicemi se mohou prodražit
Pokud jedete na dovolenou autem, pořádně se na cestu připravte. Včas zkontrolujte, zda je auto v bezvadném stavu, abyste ho případně stihli dát před odjezdem do servisu. Některým poruchám však nemůžete předejít, i kdybyste se snažili sebevíc. Co tedy dělat, pokud k nějaké dojde?
Pokud dojde k poruše či dokonce nehodě přímo na silnici, musíte samozřejmě dbát zejména na zdraví sebe i ostatních. „Poté, co zastavíte u kraje cesty, máte povinnost vzít si reflexní vestu a za auto umístit výstražný trojúhelník,“ radí Petr Milata. „Teprve poté můžete začít žhavit telefon – pokud došlo ke zranění, je samozřejmě nejdůležitější zavolat záchrannou službu. Pokud došlo k vážnější nehodě, nezapomeňte přivolat policii, jinak se totiž můžete dostat do zbytečných potíží.“ Po splnění těchto povinností pak můžete zavolat svojí pojišťovně – pokud máte sjednanou asistenční službu, operátoři vám pomůžou s dalším postupem.
Nejčastějšími poruchami jsou podle dat ČSOB Pojišťovny v zahraničí i u nás problémy s motorem, píchlou pneumatikou a startováním. Přitom právě třeba výměna kola se může v některých zemích pořádně prodražit. Zatímco na Slovensku vás bude stát „jen“ okolo 4 000 korun, v Rakousku vás to vyjde na 5 500 korun a v Německu dokonce i na 8 500 korun.
Nemusíte se ale bát, že porouchané auto znamená konec dovolené. Většina drobných závad se dá velmi rychle opravit a vy můžete pokračovat v cestě. S odtahem do autoservisu vám pomůže pojišťovna v rámci asistenční služby. V případě vážnější poruchy je pak schopná vám nechat auto odtáhnout i domů. „Pokud auto mimo jízdu na dovolenou příliš nepoužíváte a máte jen povinné ručení, je možné si na cestu sjednat rozsáhlejší asistenční služby v rámci cestovního pojištění. Hlavně by si ale řidiči měli před jízdou pořádně zkontrolovat, co všechno mají v pojistce zahrnuté a do jaké výše plnění,“ říká Petr Milata. Pokud například nemáte v pojištění zahrnuté zaplacení odtahu auta z cizí země, může to vaši peněženku přijít pěkně draho. Odtah auta například z Itálie či Francie může stát až okolo sedmdesáti tisíc korun.
5. Dostali jste v zahraničí pokutu? Nevěšte hlavu, stát se to může každému
I když pojedete sebeopatrněji a budete si dávat sebevětší pozor, stejně se může stát, že při jízdě porušíte nějaký předpis. Aby k tomu nedošlo, je důležité se před jízdou pečlivě seznámit s pravidly té které země. Jinak totiž můžete dostat pokutu, aniž byste vůbec tušili, že jste něco porušili. Samozřejmě nesmíte zapomenout ani na povinnou výbavu, protože i ta se může stát od státu lišit. „Už se hodně ví o tom, že například ve Francii mají jako povinnou výbavu řidiče alkotester. Ve Španělsku nebo ve Švýcarsku je zase nařízeno řidičům, kteří mají v řidičském průkazu zapsány povinné brýle, vozit s sebou jedny náhradní,“ uvádí příklad Budina.
Pokud nějaký ten přestupek spácháte, je potřeba hlavně postupovat zodpovědně a s rozvahou. Rozhodně si nemůžete myslet, že se z celé věci vyvlíknete tak, že zkrátka ujedete domů. Dopis s výzvou k zaplacení vám může přijít i ze zahraničí, a pokud pokutu včas nezaplatíte, může se vám to prodražit. Raději tedy vše rovnou vyřiďte a nedělejte si z toho hlavu – stát se to může přece každému.
6. Zachovejte klid a nenechte se vyvést z míry
Něco se nepodařilo tak, jak jste si představovali? Stalo se vám něco, na co jste nebyli připraveni? Hlavně nepropadejte panice a řešte vše s rozvahou. Není zkrátka možné se připravit na všechno. Pokud jste se na cestu pořádně připravili, zjistili jste si vše potřebné o zemi, do které jedete, a nezapomněli jste ani na pojištění, nemáte se čeho bát.
A i kdyby se třeba přihodilo něco, co s čím jste nepočítali, máme pro vás sedmou radu navíc: nečekané události se postavte s úsměvem na tváři. Dovolená je přece hlavně o odpočinku a načerpání dobré nálady, tak si ji nenechte zbytečně pokazit kvůli nějaké drobnosti. Z nepříjemné situace si vezměte ponaučení, buďte rádi, že jste ji překonali a především – užijte si zbytek dovolené. Vždyť si ji přece zasloužíte.