Žraloci v dovolenkových destinacích: Jsou žraloci v Chorvatsku nebo v Egyptě?

Obsah článku:

Kde žijí žraloci?

Žraloci žijí téměř ve všech mořích a oceánech světa. Jejich výskyt je ovlivněn teplotou vody, dostupností potravy a dalšími faktory. Některé druhy žraloků preferují teplé, tropické vody, zatímco jiné se vyskytují i v chladnějších mořích. Proto se s nimi můžete setkat i ve vodách ve vašich oblíbených letních destinacích. Ale nepropadejte hned panice, útoky žraloků na člověka jsou velmi vzácné.

Výskyt žraloka bílého

Žralok bílý je jedním z nejznámějších a nejbájnějších mořských predátorů. Ačkoli si ho mnozí spojují především s australskými vodami, jeho výskyt je mnohem širší. Obývá téměř všechny pobřežní vody oceánů, kde se teplota vody pohybuje mezi 12 a 24 °C. Preferuje teplejší oblasti, takže nejčastěji pobývá v tropických a subtropických vodách. I když se může vydávat na dlouhé cesty, většinu času tráví v blízkosti kontinentálních šelfů a ostrovů.

V evropských vodách žraloka bílého najdete vzácněji, vyskytuje se hlavně na severovýchodě USA a v Kalifornii, dále kolem mysu Dobré naděje v jižní Africe, kolem Velkého bariérového útesu v jižní Austrálii, na Havaji a u některých ostrovů Oceánie.

Žraloci v evropských vodách

V evropských vodách nejsou žraloci tak vzácní, jak by se mohlo zdát. Zejména Středozemní moře a Atlantský oceán jsou domovem několika druhů žraloků.

Mezi nejčastější druhy žraloků vyskytující se v evropských vodách patří:

  • žralok mako – jeden z nejrychlejších mořských živočichů, vyznačuje se štíhlým tělem a dlouhou horní ploutví;
  • žralok modrý – dlouhý a štíhlý žralok s modrou barvou hřbetu;
  • liškoun obecný – charakteristický dlouhým horním lalokem ocasní ploutve, který používá k omráčení kořisti;
  • žralok katran – menší druh žraloka, který se vyskytuje i v chladnějších vodách;
  • žralok černoploutvý – malý druh žraloka s černou zašpičatělou ploutví, občas mohou mít černé zbarvení na spodní části těla.

Foto: Freepik.com

Oblasti s vyšším výskytem žraloků v Evropě

Žraloci ve Středozemním moři

  • Západní Středomoří: Španělsko, jižní Francie.
  • Itálie: Tyrhénské a Jónské moře.
  • Řecko: Egejské moře.

Žraloci v Atlantiku

  • Portugalsko: oblast Azorských ostrovů je známá výskytem několika druhů žraloků.
  • Francie: Bretaňské pobřeží a Biskajský záliv.
  • Irsko a Velká Británie: chladnější vody obývají zejména žraloci katrani.

Žraloci v Severním moři

V této oblasti se vyskytují zejména menší druhy žraloků.

Jsou žraloci v Chorvatsku?

Žraloci v Chorvatsku překvapivě jsou. Konkrétně v Jaderském moři se vyskytuje kolem 40 druhů žraloků. Většina z nich je však malá, plachá a pro člověka neškodná. Živí se převážně rybami a jinými mořskými živočichy. Útoky žraloků na lidi jsou v Chorvatsku extrémně vzácné, jedná se přitom o ojedinělé případy, které se staly v odlehlých oblastech, mimo hlavní turistické destinace. K poslednímu útoku tam došlo v 70. letech minulého století u Omiše a žralok bílý byl v této oblasti naposledy pozorován v roce 2005, a to u Istrie. Žraloka spatřili před několika lety také u Dubrovníku. Nemusíte se ale obávat, pokud nebudete plout do opravdu odlehlých vod, útok žraloka vám nehrozí.

Žraloci v Bulharsku a Turecku

K dalším oblíbeným destinacím patří Bulharsko a Turecko a oblast Černého moře. V Černém moři má největší zastoupení žralok katran, který je relativně malý, dorůstá do délky 1 metru. O lidi ale nemá zájem.

Žraloci v Baltském moři a Polsku

I na severu Polska ve vodách Baltského moře sídlí několik druhů žraloků. Žraloci v Polsku jsou spíše menšího vzrůstu, převažují žralok katran a rejnok ostnatý. Druhý jmenovaný druh sice nepatří mezi žraloky, ale často se o něm v této souvislosti mluví, jelikož je jejich příbuzným a na ocasu má jedový osten.

Cestovní pojištění se slevou 20 %

Sjednejte si cestovní pojištění pohodlně online odkudkoliv a cestujte bez starostí.

Žraloci ve světě

Mimo Evropu je více míst, kde lze narazit na žraloky, a to i na ty větších rozměrů.

Jsou žraloci v Egyptě?

Žraloci v Egyptě, potažmo v Rudém moři, žijí. V posledních letech se také stále častěji objevují zprávy o útocích žraloků v této oblasti. Dochází k nim zejména kvůli změně klimatu, nadměrnému rybolovu a znečištění. Žraloci tak mění své migrační trasy a hledají oblasti s vyšším výskytem ryb, které jsou jejich základní potravou. Je tak možné, že se nějaký žralok zatoulá až k pobřeží. Nejčastěji se cílem žraloků v Egyptě stává oblast Hurghady, což dosvědčuje i incident z roku 2022. Proto na dovolené vždy pečlivě sledujte varování a koupejte se pouze u vyhrazených pláží.

V Rudém moři se vyskytuje několik druhů žraloků, jako je žralok šedý, útesový nebo velrybí. Při potápění a obdivování krás podmořského světa se tak může stát, že některého zahlédnete.

Nejčastěji se v Egyptě můžete setkat se:

  • žralokem šedým – tento druh je známý svou dlouhou a štíhlou hlavou a tmavé šedým zbarvením;
  • žralokem útesovým – tento menší druh žraloka se často pohybuje v blízkosti korálových útesů a obývá i mělčí vody;
  • žralokem velrybím – jedna z největších paryb na světě, která je však pro člověka zcela neškodná;
  • žralokem kladivounem – tento druh je snadno rozpoznatelný díky svému charakteristickému tvaru hlavy.

Výskyt žraloků na Kapverdách

Kapverdy jsou oblíbené zejména u potápěčů a milovníků slunce a pláží. Bohatý podmořský svět ale skrývá také pár žraločích návštěvníků: žraloka modrého, kladivouna, žraloka citronového a útesového. Ale nebojte se, koupání je v této lokalitě zcela bezpečné. A pokud máte zájem o pozorování žraloků, potápění v Žraločí zátoce u ostrova Sal je tím pravým. Vyskytují se v ní hlavně žraloci citronoví, kteří se pohybují i v mělké vodě. Jsou malí a neútoční a na Kapverdách platí za hlavní turistickou atrakci.

Foto: Freepik.com

Žraloci na Maledivách, Mauriciu a Seychelách

Maledivy jsou proslulé svými nádhernými plážemi, krystalově čistým mořem a bohatým podmořským životem. A právě pod hladinou se můžete setkat také s některými druhy žraloků. K těm nejznámějším patří:

  • žralok velrybí,
  • žralok kladivoun,
  • žralok šedý,
  • žralok útesový.

Hvězdami Malediv jsou žraloci velrybí, kteří jsou bezpochyby tou největší atrakcí pro potápěče a šnorchlaře. Tento obrovský, ale mírumilovný tvor se živí planktonem a pro člověka je zcela neškodný. Setkání s ním je nezapomenutelným zážitkem.

Ostrovy v Indickém oceánu lákají hlavně svými krásnými plážemi a bohatým podmořským životem. Jinak tomu není ani na Mauriciu. I u něj můžete pozorovat různé druhy žraloků. K těm nejznámějším patří:

  • žralok tygří – tento velký a silný žralok je jedním z nejnebezpečnějších druhů na světě, na Mauriciu se vyskytuje jen zřídka;
  • žralok bělavý – tento žralok je známý svou agresivitou, může se vyskytovat i v brakických vodách, na Mauriciu se vyskytuje v menším počtu;
  • žralok černoploutvý – tento menší žralok je běžný v teplých mořích a lze ho spatřit i na Mauriciu;
  • žralok útesový.

Pojištění do hloubky 40 metrů

Jste vášnivým sportovcem a milujete potápění? S cestovním pojištěním pro sportovce máte pojištěné i potápění s použitím samostatných dýchacích přístrojů do hloubky 40 m včetně.

Buďte na cestách v pohodě a nebojte se sportovat a užívat si život naplno, ať už jste kdekoliv.

Více informací

A co luxusní Seychely? I ty jsou domovem žraloků: žraloka šedého, útesového, kladivouna nebo žraloka velrybího. V této oblasti se pořádají speciální potápěčské výlety zaměřené na pozorování žraloků, ale je důležité si vybrat renomovanou potápěčskou školu a dodržovat všechna bezpečnostní pravidla. Seychely jsou nádhernou dovolenkovou destinací, a i když se v místních vodách vyskytují žraloci, nemusíte mít strach. Pokud budete respektovat moře a jeho obyvatele, můžete si svůj pobyt užít naplno.

Nejnebezpečnější pláže světa kvůli výskytu žraloků

Byť se žraloků v běžných dovolenkových destinacích obávat nemusíte, existují pláže, kde byste se měli mít před jejich přítomností na pozoru. Zejména Austrálie je výskytem žraloků u pobřeží nechvalně známá – kolem celého kontinentu jich žije zhruba 400 z 500 různých druhů. Ovšem ty nejnebezpečnější místa jsou i jinde ve světě.

  • Charleston County, Jižní Karolína, USA
  • Makena Point, Kalama, Paulauea a Olowalu, Havaj, USA
  • Solana Beach, Santa Monica, pobřeží Santa Barbary, Kalifornie, USA
  • New Smyrna Beach, Florida, USA

K dalším obávaným místům patří například také Papua Nová Guinea, známá Bondi Beach v Austrálii, která láka především surfaře, brazilské Recife, ostrov Réunion v Indickém oceánu nebo Gansbaai v jižní Africe.

Co dělat, když se setkáte se žralokem?

Pokud se stane, že se někdy při plavání setkáte se žralokem, ze všeho nejdůležitější je zachovat klid. Panika a rychlé pohyby žraloka spíše přilákají blíže, protože bude chtít vědět, co se děje. Jak při setkání se žralokem postupovat?

  1. Zachovejte klid.
  2. Nesnažte se žraloka nijak dotýkat ani ho zahánět.
  3. Pomalu se vzdalujte a plynule plavte ke břehu nebo k lodi.
  4. Neotáčejte se ke žralokovi zády a mějte ho pořád na očích.

Jak snížit riziko střetu se žralokem?

  • Neplavte sami.
  • Koupejte se jen u vyhrazených pláží. Tyto pláže, resp. jejich vody jsou pravidelně kontrolovány a v případě zvýšeného rizika mohou být uzavřeny.
  • Vyhněte se plavání za soumraku a za úsvitu. V těchto denních dobách jsou žraloci nejaktivnější.
  • Nedotýkejte se zraněných zvířat. Krev může žraloky přilákat.
  • Nenoste lesklé šperky. Mohou odrážet světlo a přitahovat žraloky.
  • Vyhněte se místům, kde jsou rybářské lodě. Odpad z nich i zbytky ryb fungují jako magnet na žraloky.

Většina útoků žraloků je způsobena lidskou chybou. Pokud budete dodržovat výše uvedené jednoduché rady, výrazně snížíte riziko, že se vám něco stane.

Životní pojištění, které se vám přizpůsobí

Sjednejte si životko online s 10% slevou.
Přizpůsobte si životní pojištění na míru a nemějte dál obavy z budoucnosti.