Sněhová kalamita: Co to je a jak se na ni připravit

Představte si, že se probudíte a za okny je všechno bílé. Pohled je to jistě hezký, ovšem jen do chvíle, než si uvědomíte, že nejde jen o pár centimetrů, ale o pořádnou nadílku, která ochromila dopravu i běžný život. Právě to je sněhová kalamita – extrémní zimní situace, která dokáže značně zkomplikovat den.

Foto: Freepik.com

Obsah článku:

Co je sněhová kalamita?

Sněhovou kalamitou se nazývá mimořádná událost, která nastává při intenzivním a dlouhotrvajícím sněžení, kdy napadne větší množství sněhu v krátkém časovém úseku. Často ji doprovází silný vítr, který vytváří sněhové jazyky a závěje. Následkem bývá ochromení dopravy, výpadky elektrické energie a v některých případech i izolace celých obcí.

Před sněhovou kalamitou vždy vydává výstrahy ČHMÚ, a to s předstihem 12–36 hodin. Nejčastěji k ní dochází v horských oblastech, kde je pravděpodobnost sněhových srážek mnohem vyšší, nicméně sněhovou kalamitu můžete zažít i ve městech. V našich podmínkách nenastává příliš často, přesto je dobré být na ni připraven.

Kdy hrozí největší riziko?

Sněhová kalamita hrozí především od prosince do února, kdy jsou pro ni ideální podmínky. Riziko se zvyšuje především při:

  • teplotách kolem nuly nebo mírně pod nulou,
  • střetu teplé a studené fronty,
  • vysoké vlhkosti vzduchu,
  • silném větru.

Jak se připravit na sněhovou kalamitu?

Příprava domova: Základem je mít doma dostatečnou zásobu potravin a pitné vody (alespoň na 3–5 dní). Neměli byste zapomenout na léky, které pravidelně užíváte, a alternativní zdroje světla a tepla pro případ výpadku elektřiny. Svíčky, baterky s náhradními bateriemi a teplé deky by měly být samozřejmostí.

Příprava okolí domu: Důležité je také postarat se o okolí domu, hlavně co se odhrnování sněhu týče. Mějte připraveny sněhové lopaty, případně sněhovou frézu. Sníh odhrnujte pravidelně, aby se nehromadil na přístupových cestách k domu. Pokud se vám před domem vytvořila ledovka, posypte cestu solí, štěrkem nebo pískem.

Komplexní ochrana majetku

Pohodlné sjednání online a široký rozsah krytí. Získejte i servis tepelného čerpadla v ceně pojištění.

Příprava auta: Pokud musíte vyjet, vaše auto by mělo být vybaveno zimními pneumatikami v dobrém stavu, škrabkou na led, případně sněhovými řetězy a lopatou. Neuškodí si do kufru přihodit i posypovou sůl nebo křemičitý písek, zejména pokud se chystáte do hor. Užitečné je mít v autě také deku, hřejivé oblečení a termosku s teplým nápojem.

Příprava pro chodce: I když neřídíte, může vás sněhová kalamita značně omezit. Pořiďte si kvalitní zimní obuv s protiskluzovou podrážkou a nepromokavé oblečení. Vhodné je mít i nějaké náhradní rukavice a ponožky, láhev s vodou a případně také powerbanku. A nezapomínejte na reflexní prvky, abyste na cestě byli lépe vidět.

Než se někam vydáte, sledujte předpověď počasí a výstrahy meteorologů. Při hrozící kalamitě zvažte, zda je nutné někam cestovat. Mějte po ruce důležitá telefonní čísla na záchranné složky a pojišťovnu.

Pojistěte si své vozidlo na pár kliknutí!

Povinné ručení, havarijko, nebo vše v jednom? Sjednejte si pojištění auta online a vydejte se na cestu bez starostí.

Co dělat během kalamity?

  • Zůstaňte v teple a bezpečí domova, pokud nemusíte ven.
  • Šetřete energií pro případ výpadku.
  • Udržujte přístupové cesty k domu odklizené od sněhu.
  • Kontrolujte střechu kvůli možnému přetížení sněhem.
  • Buďte v kontaktu s příbuznými a sousedy, zejména pokud jsou starší nebo nemocní.
  • Při chůzi venku se vyhýbejte namrzlým místům a dávejte pozor na sníh padající ze střech.

Řízení na sněhu a ledovce

Pokud vyrazíte na zasněžené silnice, měli byste myslet na všechna rizika a svou jízdu přizpůsobit aktuálním podmínkám. Nezapomínejte na to, že na ledovce a na sněhu se prodlužuje brzdná dráha vozidla (může být až pětkrát delší), proto dodržujte rozestupy. Na bezpečném místě zkontrolujte sjízdnost silnice – lehce přišlápněte brzdu a pozorujte reakci auta, zda náhodou neprokluzuje. Zbytečně nepředjíždějte, ohrožovali byste tak nejen sebe, ale i ostatní. Při manipulaci s volantem buďte opatrní a netočte jím příliš prudce, auto by mohlo jít do smyku. Pokud nejste zkušení řidiči, na silnice raději vůbec nevyjíždějte. Existují také různé kurzy a tzv. školy smyku, kde se můžete naučit vozidlo ovládat třeba na sněhu a ledovce.

Životní pojištění, které se vám přizpůsobí

Sjednejte si životko online s 10% slevou. Přizpůsobte si životní pojištění na míru a nemějte obavy z budoucnosti.

Sněhová kalamita může být náročnou výzvou, ale s dobrou přípravou ji lze zvládnout. Klíčem k úspěchu je nepodcenit situaci a myslet dopředu. I když může být pohled na zasněženou krajinu romantický, bezpečnost by měla být vždy na prvním místě.