Důvodů k rekonstrukci můžete mít mnoho, od touhy po modernějším bydlení až po snížení energetické náročnosti. Velmi zásadní je proto ujasnit si, co je cílem rekonstrukce. Právě od toho se bude odvíjet, jak náročná rekonstrukce bytu bude.
Zdroj: Canva.com
1. Rekonstrukce bytu
Částečná vs. celková rekonstrukce
V případě rekonstrukce starších bytů je pravděpodobnější, že bude potřebná kompletní rekonstrukce s výměnou elektroinstalace a případně také změnou dispozice a bouráním příček. Naopak, pokud máte byt, který již někdy rekonstrukcí prošel, je možná pouze částečná rekonstrukce – většinou se soustředí na modernizaci koupelny či kuchyně. Částečná rekonstrukce se může týkat také výměny podlahové krytiny, výmalby či nových omítek apod.
Rekonstrukce vs. modernizace
Něco jiného pak je, když chcete pouze menší změny bez stavebních úprav a nutnosti shánět řemeslníky. Jednodušeji řečeno, budete-li pouze měnit či renovovat nábytek, případně malovat zdi. V tomto případě jde spíše o modernizaci než o rekonstrukci, jelikož nebudete zasahovat do dispozice, měnit podlahovou krytinu ani rozvody.
2. Oznámení o rekonstrukci bytu
Co od rekonstrukce očekáváte a jakou máte představu? Podle toho, čeho chcete rekonstrukcí dosáhnout, si následně můžete mnohem lépe naplánovat úpravy, které bude potřeba udělat. Stejně tak budete vědět, zda budete potřebovat pomoc odborníků, architekta či designéra.
Rovněž je důležité mít představu o podobě bytu po rekonstrukci. Nebojte se si nakreslit plánek, kde zahrnete plánované úpravy i výsledný vzhled bytu. Zjistíte tak, zda bude potřeba něco bourat nebo stavět. Na základě toho totiž budete také hledat řemeslníky a žádat o povolení.
Kdy potřebujete k rekonstrukci stavební povolení?
- při zásahu do nosných konstrukcí, který může vést k ovlivnění stability, požární bezpečnosti nebo vzhledu budovy,
- při zásahu do rozvodů (voda, elektřina, plyn, topení),
- v případě přístavby či nadstavby.
Stavební povolení k rekonstrukci bytu budete potřebovat:
Kdy podat ohlášení o rekonstrukci bytu?
Ohlášení rekonstrukce bytu na stavebním úřadě podáte v případech, kdy:
- bouráte nenosné příčky,
- změníte způsob užívaní prostor (např. probouráte zeď mezi kuchyní a obývákem, přesunete toalety, zvětšíte pokoj na úkor komory),
- nezasahujete do nosných konstrukcí,
- neměníte vzhled budovy,
- nezasahujete do rozvodných sítí.
U některých činností není nutné mít stavební povolení ani ohlášení. Patří k nim např.:
- rekonstrukce bytového jádra,
- výměna kuchyňské linky, revitalizace stropů a zdí,
- pokládka nové podlahové krytiny,
-
výměna sanitárního zařízení v koupelně a na toaletě.
Tip: Nemáte-li zkušenosti nebo nápad, jak rekonstruovat kuchyni, inspirujte se ve fotogalerii.
Díky tomu budete tušit, co zhruba chcete ať už od kuchyňského studia nebo truhláře.
Souhlas od bytového družstva nebo sdružení vlastníků
V některých případech budete potřebovat také povolení k rekonstrukci od bytového družstva, a to tehdy, když je byt v družstevním vlastnictví. Souhlas společenství vlastníků k rekonstrukci nepotřebujete, pokud máte byt v osobním vlastnictví.
Rekonstrukce bytu v družstevním vlastnictví
Spolupráce s družstvem má při rekonstrukci značné výhody, jelikož vám družstvo částečně pomůže s administrativní stránkou a vymezením činností, pro které je potřebné stavební povolení a ohlášení rekonstrukce.
Vždy je ale lepší za správcem domu či předsedou družstva jít i v případech, kdy jejich souhlas s rekonstrukcí nepotřebujete. Minimálně proto, abyste je informovali o plánované rekonstrukci, už jen kvůli dobrým sousedským vztahům.
Oznámení o rekonstrukci bytu sousedům
V neposlední řadě byste měli o rekonstrukci informovat sousedy. Zejména pak zmiňte datum, odkdy dokdy bude rekonstrukce probíhat a na jaké období jsou naplánovány hlučné práce. Sousedé tak budou mít možnost se na to připravit a počítat s tím.