Převozní značky vozidel pro rok 2025 | ČSOB Pojišťovna

Koupili jste si auto, ať už nové nebo ojeté, a teď ho potřebujete dostat domů? Pak budete potřebovat převozní značku. Ta slouží jako dočasná registrační značka k tomu, abyste vozidlo mohli legálně přepravit po silnici do místa určení. Kde ji získáte a jak dlouho platí?

Foto: Unsplash.com

Obsah článku:

Co jsou převozní značky a k čemu slouží?


Převozní značky, lidově nazývané „převozky“, jsou jednorázové dočasné doklady, které opravňují k převozu silničního vozidla z místa jeho prodeje do místa registrace (většinou bydliště nového majitele).

 

Zelená převozní značka 2025


Převozky jsou vyrobeny z pevného papíru a od těch běžných se liší nejen jiným materiálem, ale i dobou platnosti a umístěním. V ČR jsou převozní značky zelené a umisťují se za zadní sklo. Na každé značce najdete písmeno, které značí okres, ve kterém byla vydána, pořadové číslo značky a razítko s podpisem prodejce.

Pozor, zelené převozní značky platí pouze na území ČR a nesmíte s nimi vycestovat do zahraničí. Nejsou určeny ani pro převoz auta ze zahraničí – zde je potřeba si vyřídit převozní značku v daném státě, např. při koupi a převozu auta z Německa potřebujete německou převozní značku.

 

Plechové převozní značky

 

Plechové značky mají podobu klasických registračních značek s bílým pozadím a zeleným nebo černým písmem. Používají se pro manipulační jízdy certifikovaných prodejců na neregistrovaných vozidlech.

Na rozdíl od zelených SPZ jsou ty plechové přenosné a mohou být umisťovány na různá vozidla. Pro jejich používání je nutné vést evidenci jízd a získat je mohou pouze autorizovaní prodejci automobilů a dovozci.

 

Platnost převozní značky 2025


Převozní značky v Česku mají krátkou a omezenou platnost, a to 10 dní od vydání. Po uplynutí doby platnosti už je nesmíte používat.

 

Kdo vydává převozní značky?


V ČR vydává převozní značky dopravní inspektorát a jsou určeny pouze pro určené subjekty jako jsou prodejci či dovozci aut. Ti je následně mohou vydávat kupujícímu.

 

Jak získat převozní značky v roce 2025?


Převozní značky získáte na registračním úřadě v místě prodeje nebo od následujících subjektů:
 

  • Autobazary a prodejci automobilů: Provozovatelé autobazarů a prodejci automobilů, kteří jsou registrováni u příslušného orgánu státní správy, vám převozní značky mohou opatřit v rámci prodejní transakce.
  • Stanice technické kontroly: Převozky vydávají také STK, které mají k dispozici systém pro evidenci převozních značek.
  • Policie ČR: V odůvodněných případech může převozní značku vydat i Policie ČR.

 

Nezapomínejte, že i na vozidlo s převozní značkou se vztahuje povinnost mít sjednané povinné ručení. Kromě toho s sebou při převozu mějte také kupní smlouvu, fakturu nebo jiné doklady dokazující, že jste kupujícím daného auta.

 

Převozní značky - cena

 

Cena za převozní značky v Česku není pevně stanovena ministerstvem vnitra, takže se může lišit podle toho, kde je získáte. Obvykle bývají zdarma nebo se jejich cena pohybuje kolem několika set korun. Konkrétní cena závisí na prodejci nebo autobazaru, který vám značku vydá.

Pokud auto vyvážíte do zahraničí, tak zaplatíte 200 Kč za každou tabulku plus 50 Kč za změnu zapisovaných údajů. Převozní značky pro vývoz do zahraničí vám však vydá pouze obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Spočítejte si cenu povinného ručení

Využijte naši kalkulačku povinného ručení pro snadné a rychlé sjednání online.

Převozní značky v EU


V Evropské unii neexistuje jednotná úprava pro převozní značky. Každý členský stát má vlastní pravidla a předpisy týkající se jejich vydávání a používání. Obecně platí, že převozní značky slouží k dočasnému označení silničních vozidel při jejich převozu z jednoho místa na druhé. Mají omezenou platnost, která se v jednotlivých zemích liší.

 

Převozní značky Česká republika


Česko používá zelené převozní značky s platností 10 dní.

 

Převozní značky Slovensko


Na Slovensku se pro převoz silničních vozidel používají dva typy převozních značek:
 

  • Převozní značky typu C: Zelené značky slouží pro převoz vozidel v rámci Slovenska a do České republiky. Mají platnost 10 dní a jejich pořízení stojí okolo 30 EUR.
  • Osobitá evidenční čísla: Bílé značky s modrým pruhem jsou určeny k mezinárodnímu převozu vozidel mimo EU. Mají platnost 30 dní a jejich pořízení stojí okolo 60 EUR.

 

Pro získání převozních značek na Slovensku navštivte pobočku Policejního sboru SR.

 

Převozní značky Německo


V Německu se pro převoz silničních vozidel rovněž používají dva typy převozních značek:
 

  • Kurzzeitkennzeichen: Značky se žlutým pruhem slouží k převozu vozidel v rámci Německa a do České republiky. Mají platnost 5 dní a jejich pořízení stojí okolo 100 eur.
  • Zollkennzeichen: Značky s červeným pruhem jsou určené pro mezinárodní převoz vozidel mimo EU. Mají platnost 15 dní a jejich pořízení stojí okolo 150 eur.

 

Pro získání převozních značek v Německu navštivte tamní registr motorových vozidel, který vám značky po předložení potřebných dokladů vydá.

 

Převozní značky Rakousko


V Rakousku se pro převoz silničních vozidel používají červené převozní značky s názvem Überstellungskennzeichen. Mají platnost 5 dní a jejich pořízení stojí okolo 30 eur.

 

Převozní značky Holandsko


V Nizozemsku se pro převoz silničních vozidel používají bílé převozní značky s názvem Kentekenplaat voor schorsing. Mají platnost 30 dní a jejich pořízení stojí okolo 30 eur. Získáte je na úřadě pro silniční dopravu po předložení dokladů jako kupní smlouva, doklad o platném pojištění, technické způsobilosti a dokladu totožnosti.