Konečně jste po dlouhém hledání našli své vysněné bydlení a jediné, co vás dělí od spokojenosti, je přepis nemovitosti na nového majitele? Nebo jste možná straně prodávajícího, získali jste nemovitost darem či dědictvím. Přepis nemovitosti na katastru vás nemine. Jak na to, abyste vše vyřešili snadno a rychle?
Převod nemovitosti není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát, celý proces je poměrně komplikovaný a vyžaduje součinnost všech stran. Pokud jste při koupi nebo prodeji nemovitosti spolupracovali s realitní kanceláří či jiným poradcem, tuto záležitost vám pomůže vyřešit. Případně je vždy lepší mít k převodu nemovitosti po ruce právníka, který si s přepisem hravě poradí.
TIP: Nezapomeňte si pojistit váš byt nebo dům a sjednejte si pojištění nemovitosti.
Kdy budete řešit převod nemovitosti?
Převod nemovitosti řeší vždy oficiální vlastník nemovitosti, ať stávající, nebo budoucí – prodejce či kupující, rodič převádějící nemovitost na dítě, dědic. Je také možné pověřit převodem třetí osobu, zpravidla to bývá realitní kancelář či specializovaný právník – zmocněná osoba musí mít vždy udělenou úředně ověřenou plnou moc.
Nejčastější důvody převodu nemovitosti:
- prodej nemovitosti,
- koupě nemovitosti,
- dědictví,
- darování.
V případě prodeje a koupě budete vždy potřebovat kupní smlouvu, na jejímž základě se podá žádost o vklad nemovitosti do katastru. Smlouva, resp. podpisy na ní musí být úředně ověřeny.
Při dědictví se o přepis nemovitosti většinou postará notář, který má na starost dědické řízení.
Jestli jste nemovitost získali darem, je nutná k přepisu darovací smlouva. O převod pak může požádat jak darující či obdarovaný, tak i zmocněná osoba s plnou mocí.