Kdo musí mít PENB?
Povinnost PENB vychází ze zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Musíte ho mít při:
- stavbě nové nemovitosti,
- rekonstrukci stavby (v případě, že jde o větší zásahy, které změní alespoň 25 % celkové plochy obálky domu, kterou tvoří střecha, fasáda, podlaha, okna, dveře a další),
- prodeji a pronájmu celé nemovitosti.
Poslední změna vyhlášky o energetické náročnosti budov proběhla v roce 2020 a jde o vyhlášku č. 264/2020 Sb., která upravuje například metodu výpočtu energetické náročnosti budovy, umístění průkazu v budově nebo vzor a obsah průkazu.
Energetický štítek bytu
Energetický štítek budete potřebovat také pro byt, resp. ucelenou část budovy či jednotku, za kterou se považuje jak jedna bytová jednotka, tak celé patro, polovina domu nebo část domu se samostatným vchodem.
Majitelé bytových domů o výměře nad 1 500 m2 mají povinnost mít energetický štítek budovy. PENB pak platí pro všechny byty v domě.
Při prodeji bytu jste povinni předložit energetický štítek kupujícímu nejpozději v den podpisu kupní smlouvy. Už v inzerátu ale musí být uvedena energetická třída, jinak se byt inzeruje s PENB G, tedy jako mimořádně nehospodárná budova. Sdružení vlastníků jednotek může místo PENB předložit novému majiteli vyúčtování dodávek energií, a to nejpozději při podpisu kupní smlouvy.
Energetický štítek při prodeji domu
Podle zákona jste při prodeji povinni předložit kupujícímu energetický štítek, resp. PENB. Stejně jako v případě bytu by měl být součástí inzerátu, pokud tedy zprostředkovateli nepředáte informace, bude budova inzerována s třídou G.