Dodavatelé během léta 2022 navýšili většině zákazníků zálohy na energie. Na vině je energetická krize, která zasáhla nejen Českou republiku, ale i celou EU. Jak si s tím poradit a co můžete udělat, abyste snížili výdaje za elektřinu a plyn?
Zdroj: Canva.com
Spotřeba elektřiny v ČR a výše záloh
Spotřeba elektřiny v domácnostech v současnosti roste. Důvodem jsou nejen rostoucí ceny energií na burze, či energetická krize, ale také například starší spotřebiče nebo vyšší energetická náročnost samotné nemovitosti. Elektřina se na burze dnes prodává za asi 500 eur/MWh, během léta 2022 vyskočila až na 1000 eur/MWh. Cena energií na burze se, bohužel, promítá i do výše záloh.
Jak spočítat výši záloh na energie?
- Pozorně si projděte vyúčtování od dodavatele.
- V části A vyhledejte celkovou spotřebu energie v MWh.
- Celkovou spotřebu vynásobte cenou za 1 MWh (najdete ji ve smlouvě, případně v ceníku vašeho dodatele).
- Částku vydělte počtem měsíců, tedy 12.
- Výsledná výše záloh by měla odpovídat (případně být nižší), částce uvedené ve vyúčtování.
Výše záloh na energie se počítá podle očekáváné spotřebě. K výpočtu je proto potřeba znát průměrnou měsíční spotřebu z předchozího roku, kterou najdete na ročním vyúčtování. Pro zjednodušení můžete využít kalkulačku výše záloh Energetického regulačního úřadu (jde o přibližnou částku).
Průměrná roční spotřeba elektřiny v domácnosti
Průměrná spotřeba elektřiny v domácnosti je asi 3 MWh elektřiny ročně. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, které celkovou spotřebu ovlivňují – bydlíte v úsporném domě, nebo máte například fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo. I u bytů se tak výše spotřeby odvíjí od toho, jak kvalitně je objekt zateplen a jak s energiemi zacházíte.
Jak spočítat spotřebu elektřiny?
Výpočet průměrné spotřeby elektřiny je možné provést několika způsoby:
- Vzorec na výpočet spotřeby elektřiny – vynásobte příkon daného spotřebiče s počtem hodí, kdy se aktivně využívá (příklad: Výkon spotřebiče je 100 W, používáte ho 3 hodiny denně krát 30 dnů v měsíci. Výsledek 9 kWh pak stačí vynásobit cenou za 1 kWh, čímž zjistíte cenu za měsíční spotřebu daného spotřebiče).
- Měření spotřeby elektřiny s přístrojem (wattmetr) – jedná se o malou krabičku, kterou zapojíte ke spotřebiči a která vám okamžitě ukáže, kolik energie daný spotřebič odebírá pro svůj provoz.
- Výpočet spotřeby elektřiny s kalkulačkou – internetové kalkulačky spotřeby jsou dostupné na stránkách dodavatelů, slouží ale pouze orientačně.
Podívejte se na nové energetické štítky a zkontrolujte energetickou třídu spotřebičů
Další variantou, jak zjistit množství spotřebované energie, je vycházet z údajů na energetických štítcích jednotlivých spotřebičů. Věnujte pozornost především spotřebě lednice nebo sušičky, což bývají dva největší „žrouti“ elektřiny. Energetický štítek vám ukáže, zda je daný spotřebič ekologický, či nikoli, a také z něj vyčtete příkon daného zařízení v kWh. Zásadní roli hraje rovněž to, do které energetické třídy spotřebič spadá. Některá zařízení, která máte už hodně let, mohou být velmi neúsporná a jejich provoz vás zbytečně stojí hodně peněz.