Vlhkost vzduchu v bytě a domě
Abyste se doma cítili dobře, měli byste v bytě udržovat správnou teplotu i vlhkost – oboje spolu totiž souvisí: pokud je relativní vlhkost správná, člověk lépe vnímá teplotu a nemá tendenci přetápět.
Jaká má být vlhkost v bytě?
Zejména od podzimu do jara se nám do bytu může dostat vlhkost vlivem chladnějšího a vlhkého počasí venku. Proto je důležité udržovat optimální vlhkost v domě i bytě.
Jaká je ideální vlhkost v bytě?
Ideální vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 40 a 60 % při teplotě kolem 20 °C. Totéž platí v případě domu.
Doporučená vlhkost v bytě
Doporučená optimální vlhkost vzduchu v bytě se může lišit podle ročního období. V zimě by se měla pohybovat kolem 45–60 %, v létě ideálně mezi 40 a 55 %.
Jak změřit vlhkost vzduchu v bytě?
Vlhkost vzduchu v bytě můžete změřit vlhkoměrem. Bývá součástí některých domácích teploměrů nebo jej lze pořídit samostatně.
Jak snížit vlhkost v bytě?
Pokud přemýšlíte, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě či domě, vězte, že to není tak složité, jak se může zdát.
Správné větrání
Vysokou vlhkost v bytě můžete řešit dostatečným větráním, kvalitním zateplením, dobře těsnícími okny a dveřmi. Jednou za čas je dobré udělat průvan, aby se vzduch v interiéru vyčistil.
Odvlhčovače vzduchu
Využít můžete také odvlhčovače, které sbírají vlhkost ze vzduchu, lze je jednoduše přemísťovat. Případně vsaďte na pohlcovače vlhkosti – většinou plastové nádoby, do nichž se vkládají tablety či granule, které následně absorbují vlhkost ze vzduchu a přeměňují ji na vodu, kterou jednoduše vylijete.
Pohlcování par v kuchyni a koupelně
Zaměřte se i na vhodné sušení prádla, pokud je to možné, sušte ho v místnostech s oknem. Dbejte také na dostatek prostoru kolem sušáku, aby nic nebránilo proudění vzduchu. V kuchyni pak nejvíce vlhkosti vzniká při vaření, proto zajistěte dostatečné větrání a umístěte do kuchyně digestoř. A nezapomínejte ji pravidelně čistit. Do koupelny pořiďte výkonný ventilátor a po sprše ho nechejte zapnutý alespoň 15–30 minut.
Rostliny pohlcující vlhkost
Posledním tipem jsou rostliny, které pohlcují vlhkost. K takovým rostlinám patří například kapradiny, břečťany, tilandsie, lopatkovec, dypsis a další.
Jak zvýšit vlhkost v bytě?
I nízká vlhkost v bytě může způsobovat nejrůznější zdravotní problémy, je proto vhodné ji cíleně zvyšovat. Co pomůže?
Rostliny zvlhčující vzduch
Je obecně známo, že mnohé zelené rostliny zvyšují vlhkost v interiéru. Pořiďte si domů například fíkovníky, filodendrony, banánovníky nebo okrasné traviny.
Evaporační zvlhčovače
Tyto tzv. zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem nasávají vzduch z místnosti, který pak pomocí mokrých filtračních rohoží obohacují o vlhkost a opět uvolňují do prostoru. Můžete je využít i ve větších místnostech.
Parní zvlhčovače
Parní zvlhčovače, zvané také jako odpařovače, jsou vhodné zejména do větších místností. Fungují tak, že se voda uvnitř zařízení pomocí topného tělíska zahřívá na teplotu vyšší než bod varu a následně se mění na páru. Ta se ve speciální komoře zchladí a zároveň smísí se vzduchem. Dalo by se říct, že fungují velmi podobně jako varná konvice.