Hezké počasí přeje horským túrám, trekům a dalším horským aktivitám. Mezi ně jistě patří i zdolávání ferrat. Jejich náročnost je od těch nejlehčích, které zvládnou i děti až po nejtěžší, určené pro opravdu zkušené mazáky. Co přesně ferrata je, kde je najdete a jaké vybavení budete potřebovat?
Co je ferrata?
Italské označení Via Ferrata označuje zajištěnou cestu v nepřístupném horském terénu, která je vybavena jisticím ocelovým lanem, železnými stupy a dalšími pomůckami pro výstup. Lano je v pravidelných rozestupech ukotvené ke skále a slouží k zavěšení karabiny. Při nejnižší obtížnosti může lano sloužit i jako zábradlí. Často se také kromě ocelového lana používají také žebříky nebo řetězy a nejrůznější stupy a chyty.
Cílem budování takovýchto cest je zpřístupnění terénu turistům, kteří nemají zkušenosti s horolezectvím. Nejlehčí ferraty zvládnou i děti, ty nejtěžší jsou pak určeny pro opravdu zkušené lezce.
Jak na ferraty
Pokud se chystáte na ferratu, budete potřebovat i vybavení jako:
- horolezecká přilba,
- sedák,
- ferratový set,
- jisticí set (tlumič pádu),
- ferratová brzda.
Kromě toho by vám v batohu neměla chybět lékárnička. Co se oblečení týče, dbejte na to, abyste měli správnou obuv, která je určena na lezení.
Jak se hodnotí obtížnost ferrat?
Při hodnocení, jak náročná daná ferrata je, se bere v potaz několik faktorů:
- technická a celková obtížnost,
- pravděpodobnost padajícího kamení,
- náročnost nástupu a sestupu,
- nebezpečí při změně počasí,
- možnost výskytu sněhu,
- stav nainstalovaných pomůcek,
- nadmořská výška,
- charakter túry,
- délka výstupu.
Ferraty – obtížnosti
V každé zemi mohou být stupně náročnosti odlišné. Nejčastěji se však označují písmeny A až E.
- A –Lehké ferraty
Tuto obtížnost zvládnou i děti. Lano zde slouží jako zábradlí a všechna místa snadno zvládnete.
- B – Mírně obtížné ferraty
Zde už na vás čekají trochu náročnější úseky a cesta může vést i po strmějším skalním terénu.
- C – Obtížné ferraty
Tento stupeň obtížnosti je výzvou pro začátečníky, ale pořád ji zvládnou. Některé úseky cesty mohou být kolmé a dlouhé.
- D – Velmi obtížné ferraty
Při této náročnosti už budete potřebovat nějaké zkušenosti, jelikož jde často o delší výstupy s převislými úseky.
- E – Extrémně obtížné ferraty
Na tuto obtížnost se bez zkušeností opravdu nevydávejte. Výstupy jsou dlouhé a mají silově náročné úseky s minimem přirozených stupů.
V Rakousku nebo Německu se mohou objevit i náročnosti označené jako F. většinou jde ale jen o krátké úseky, které lze obejít cestou označenou původní obtížností. V úsecích označených F se vyskytují převisy s jisticím lanem a bez dalších pomocných prvků a jsou doporučeny pouze pro opravdu zkušené a fyzicky zdatné lezce.
Setkat se můžete také s označením (od nejlehčího po nejtěžší) F, MD, D, MD, ED, které najdete zejména v Itálii a Francii, ve Švýcarsku zase narazíte na značení T1-T6, přičemž T1 označuje pěší turistiku.
Ferraty pro začátečníky
Pro začátečníky jsou vhodné ferraty v obtížnostech A až C. Nepřeceňujte se ale a jestli nemáte žádné zkušenosti s horskou turistikou, zvolte raději lehké trasy. I z hlediska výdrže to pro vás bude lepší. Čím vyšší obtížnost, tím delší cesta tam i zpět.
Ferraty pro děti
S malými dětmi do cca 6-7 let choďte jen na ferraty s obtížností A. Obtížnost B pak zvládnou už odrostlejší děti od zhruba 8 let. Roli zde ale hraje také to, zda už znají horský terén, tedy jestli s nimi například po horách chodíte opravdu od malička, nebo jdete poprvé. Nikdy byste neměli přeceňovat síly dítěte a vrhat se po hlavě do náročnějšího terénu. Pokud by se stalo, že se dítě zasekne i na nejlehčí áčkové ferratě, obraťte se a jděte zpět.
Pojištění ferraty
Ferraty se, stejně jako horolezectví, řadí mezi rizikové sporty. Jejich pojištění tak většinou není zahrnuto v běžném cestovním pojištění. Nejlepší je proto sjednat si pojištění na hory, kde je zahrnuto i krytí rizikových sportů a například i zásah horské služby. Nebo můžete zvážit variantu cestovního pojištění pro sportovce.
Při sjednání pojištění je také vhodné vědět, jaká náročnost vás čeká, některé z nich totiž pojišťovny nepojišťují (většinou jsou to D a E).